Skip to content

3126 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block495.01
Lot17.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
31%
Improvement Value:$221,100
69%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,469+1.6%
2024$6,366+6.4%
2023$5,986+1.7%
2022$5,887+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 2932, Page 277