Skip to content

3124 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block495.01
Lot17.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,683
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
26%
Improvement Value:$275,800
74%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,576+1.6%
2024$7,456+6.4%
2023$7,011+1.7%
2022$6,895+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 2957, Page 826