Skip to content

3128 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block495.01
Lot17.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,822
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
33%
Improvement Value:$203,500
67%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125+1.6%
2024$6,028+6.4%
2023$5,668+1.7%
2022$5,574+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,822DeedBook 4019, Page 535Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 3741, Page 542Recorded7/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$115,875
DeedBook 3041, Page 673