Skip to content

142 Fishing Creek RoadCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block495.01
Lot5.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
68%
Improvement Value:$46,500
32%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,959+1.6%
2024$2,912+6.4%
2023$2,738+1.7%
2022$2,693+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,500

To:

Sq Ft1,200DeedBook 3671, Page 664

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 1500, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1957