Skip to content

107 Charles StreetCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block495.03
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
48%
Improvement Value:$93,100
52%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,373+1.7%
2024$3,316+6.9%
2023$3,103+1.8%
2022$3,047+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974