Skip to content

108 William StreetCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block495.03
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,084
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
49%
Improvement Value:$85,800
51%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,156+1.7%
2024$3,103+6.9%
2023$2,902+1.8%
2022$2,850+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,084DeedBook 4178, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1973