Skip to content

121 Charles StreetCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block495.03
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
55%
Improvement Value:$68,400
45%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,054+1.6%
2024$3,006+6.4%
2023$2,826+1.7%
2022$2,780+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 2867, Page 763

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2650, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1975