Skip to content

120 Charles StreetCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block495.04
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
44%
Improvement Value:$106,400
56%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,823+1.6%
2024$3,763+6.4%
2023$3,538+1.7%
2022$3,480+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974