Skip to content

112 Kechemeche StreetCape May, NJ 08204

Built 1972

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block495.06
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
52%
Improvement Value:$77,800
48%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,281+1.6%
2024$3,229+3.1%
2023$3,133+33.4%
2020$2,348+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4055, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1972