Skip to content

120 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 2015

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block496.01
Lot1.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,365
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
47%
Improvement Value:$125,400
53%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,758+1.6%
2024$4,683+6.4%
2023$4,403+1.7%
2022$4,331+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,365DeedBook 3652, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 3593, Page 613Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 3139, Page 486