Skip to content

1 Fire LaneCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block496.01
Lot18.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
53%
Improvement Value:$95,500
47%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,117+1.5%
2024$4,058+6.3%
2023$3,816+1.6%
2022$3,756+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$279,900

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3935, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2978, Page 331