Skip to content

3401 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block496.01
Lot22.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,615
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
58%
Improvement Value:$78,300
42%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+1.4%
2024$3,746+6.3%
2023$3,523+1.6%
2022$3,467+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 1694, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1950