Skip to content

3411 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Public Property

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 23, 2002

Property Information

Block496.01
Lot22.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage9.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,522+3.9%
2003$1,464+4.0%
2002$1,408-0.4%
2001$1,414+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 2993, Page 958

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 2445, Page 189

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1653, Page 325