Skip to content

116 Breakwater RdCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block496.01
Lot26.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.17

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
63%
Improvement Value:$60,600
37%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,352+1.6%
2024$3,299+6.4%
2023$3,102+1.7%
2022$3,050+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3814, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 1707, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1940