Skip to content

110 Apple Blossom DriveCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block496.02
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,473
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
50%
Improvement Value:$100,400
50%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,105+1.5%
2024$4,046+6.3%
2023$3,805+1.6%
2022$3,744+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3262, Page 905

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 2720, Page 496

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 1708, Page 1067

Property Built

Built

Year Built: 1973