Skip to content

100 Apple Blossom DriveCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Mar 29, 2012

Property Information

Block496.02
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,400
43%
Improvement Value:$130,900
57%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,630+1.5%
2024$4,564+6.3%
2023$4,292+1.6%
2022$4,224+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 3488, Page 848

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 3330, Page 186

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3307, Page 410

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3008, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2003