Skip to content

201 Fire LaneCape May, NJ 08204

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block496.03
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,765
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
49%
Improvement Value:$104,500
51%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,570+2.7%
2021$3,475+2.6%
2020$3,386-0.1%
2019$3,391+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 3939, Page 945Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$35,500

To:

Sq Ft1,765DeedBook 1407, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1970