Skip to content

97 Apple Blossom DriveCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block496.04
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,448
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,700
47%
Improvement Value:$116,500
53%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,425+1.4%
2024$4,362+6.3%
2023$4,102+1.6%
2022$4,037+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 3065, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 2936, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2301, Page 276