Skip to content

1204 Sunnyside DriveCape May, NJ 08204

Built 1972

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block496.05
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
65%
Improvement Value:$53,600
35%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,064+1.4%
2024$3,020+6.3%
2023$2,841+1.6%
2022$2,795+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4001, Page 635

Property Sale

Sale
$27,350

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 3795, Page 762Recorded6/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972