Skip to content

1200 Sunnyside DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block496.05
Lot14.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.11

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,200
53%
Improvement Value:$85,600
47%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,707+1.4%
2024$3,654+6.3%
2023$3,437+1.6%
2022$3,382+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 2823, Page 119

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2518, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1970