Skip to content

213 Apple Blossom DriveCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block496.05
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,421
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,400
53%
Improvement Value:$88,600
47%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,792+1.4%
2024$3,738+6.3%
2023$3,516+1.6%
2022$3,460+9.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,421DeedBook 3887, Page 228

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3305, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1973