Skip to content

102 Pontaxit AvenueCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block496.07
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
50%
Improvement Value:$77,800
50%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,176+1.5%
2024$3,130+16.2%
2023$2,694+1.8%
2022$2,647+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,036DeedBook 4068, Page 405

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2690, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1976