Skip to content

108 Pontaxit AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block496.07
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
45%
Improvement Value:$95,300
55%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,531+1.5%
2024$3,480+6.3%
2023$3,273+1.6%
2022$3,221+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,358DeedBook 3801, Page 587

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 3121, Page 870

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3030, Page 905

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 2985, Page 330

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 2215, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1457, Page 1111

Property Built

Built

Year Built: 1978