Skip to content

110 Pontaxit AvenueCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 27, 1989

Property Information

Block496.07
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
45%
Improvement Value:$96,600
55%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,557+1.4%
2024$3,506+6.3%
2023$3,298+1.6%
2022$3,245+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 1904, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1976