Skip to content

200 Pontaxit AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block496.08
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-2-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
47%
Improvement Value:$85,500
53%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,296+1.5%
2024$3,248+6.3%
2023$3,055+1.6%
2022$3,006+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2382, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$71,800
DeedBook 1715, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1977