Skip to content

100 Mathemek StreetCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block496.10
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.09

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
47%
Improvement Value:$95,500
53%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,646+1.4%
2024$3,594+8.0%
2023$3,329+1.6%
2022$3,276+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 4032, Page 580

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3006, Page 956

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 1615, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 1977