Skip to content

114 Mathemek StreetCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jan 12, 2007

Property Information

Block496.10
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
40%
Improvement Value:$120,200
60%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,036+18.3%
2024$3,410+6.3%
2023$3,207+1.6%
2022$3,156+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 3271, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 2377, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 1454, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1978