Skip to content

17 Pakahake StreetCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block496.12
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.09

Building Details

Building Class15
Description2S-F-2-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
45%
Improvement Value:$96,000
55%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+1.6%
2024$3,244+6.9%
2023$3,036+1.8%
2022$2,984+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft944DeedBook 2785, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1977