Skip to content

13 Pakahake StreetCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$92,900
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block496.12
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
32%
Improvement Value:$169,500
68%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036+1.5%
2024$4,964+6.3%
2023$4,668+1.6%
2022$4,594+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,900

To:

Sq Ft1,666DeedBook 2859, Page 953

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 1584, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1977