Skip to content

5 Pakahake StreetCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block496.12
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15.5
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,152
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
34%
Improvement Value:$151,700
66%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+1.5%
2024$4,608+6.3%
2023$4,333+26.1%
2022$3,437+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 4010, Page 729

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2943, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1977