Skip to content

667 Crawford RoadCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block496.13
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,580
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
45%
Improvement Value:$130,800
55%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823+1.5%
2024$4,754+6.3%
2023$4,471+1.6%
2022$4,399+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 2817, Page 764

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 1667, Page 1198

Property Built

Built

Year Built: 1978