Skip to content

29 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 16, 2006

Property Information

Block496.14
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,600
31%
Improvement Value:$195,100
69%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+1.4%
2024$5,651+6.3%
2023$5,315+1.6%
2022$5,230+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 3262, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 2840, Page 934

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 2836, Page 926