Skip to content

9 Pelican PlaceCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block496.14
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
44%
Improvement Value:$119,000
56%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,330+1.5%
2024$4,268+13.4%
2023$3,764+1.7%
2022$3,700+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft1,234DeedBook 4087, Page 590

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,234DeedBook 3928, Page 261Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2775, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1996