Skip to content

7 Pelican PlaceCape May, NJ 08204

Built 1996

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block496.14
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,800
44%
Improvement Value:$118,400
56%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,324+1.5%
2024$4,262+6.3%
2023$4,008+1.6%
2022$3,944+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,234DeedBook 4110, Page 517

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,234DeedBook 3930, Page 507Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 3241, Page 264

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3080, Page 711

Property Sale

Sale
$129,250
DeedBook 2676, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1996