Skip to content

11 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block496.14
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
43%
Improvement Value:$103,300
57%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,663+1.5%
2024$3,610+6.3%
2023$3,395+1.6%
2022$3,341+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 4137, Page 808

Property Sale

Sale
$216,250

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 3764, Page 520Recorded12/2/2017

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 2876, Page 562

Property Sale

Sale
$99,950
DeedBook 2484, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1990