Skip to content

7 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2013

Property Information

Block496.14
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1S-F-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
42%
Improvement Value:$104,800
58%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+1.5%
2024$3,640+6.3%
2023$3,423+1.6%
2022$3,369+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,405
DeedBook 2057, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1990