Skip to content

21 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block496.14
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
42%
Improvement Value:$105,900
58%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,715+1.4%
2024$3,662+6.3%
2023$3,444+1.6%
2022$3,389+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 3252, Page 526

Property Sale

Sale
$112,450
DeedBook 2778, Page 539

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 2520, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1994