Skip to content

6 Pelican PlaceCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block496.14
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
39%
Improvement Value:$136,900
61%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587+1.4%
2024$4,522+6.3%
2023$4,253+1.6%
2022$4,185+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3091, Page 824

Property Sale

Sale
$114,950
DeedBook 2341, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1993