Skip to content

5 Osprey DriveCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block496.16
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,336
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,300
39%
Improvement Value:$119,900
61%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,999+1.4%
2024$3,942+6.3%
2023$3,707+1.6%
2022$3,648+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 3076, Page 66

Property Sale

Sale
$144,950
DeedBook 2875, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1997