Skip to content

24 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block496.18
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1.5SF-1G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,177
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
41%
Improvement Value:$106,700
59%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,669+1.5%
2024$3,616+6.3%
2023$3,401+1.6%
2022$3,347+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,177DeedBook 4233, Page 783

Property Sale

Sale
$299,250
Sq Ft1,177DeedBook 4197, Page 288Recorded11/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$97,098
DeedBook 1940, Page 108