Skip to content

16 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block496.18
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1.5SF1G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,177
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
42%
Improvement Value:$102,200
58%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,577+1.4%
2024$3,526+6.3%
2023$3,316+1.6%
2022$3,263+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,177DeedBook 4158, Page 27

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3480, Page 512

Property Sale

Sale
$92,150
DeedBook 2216, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1990