Skip to content

44 Heron WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 22, 1997

Property Information

Block496.19
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.16

Building Details

Building Class28
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
43%
Improvement Value:$107,300
57%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,536+1.5%
2024$3,482+6.8%
2023$3,260+1.7%
2022$3,204+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2713, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1990