Skip to content

83 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$100,355
Last Sale Date
Jul 20, 1987

Property Information

Block496.20
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.18

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-O-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,706
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,200
48%
Improvement Value:$147,800
52%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728+1.6%
2024$5,637+6.4%
2023$5,301+1.7%
2022$5,213+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,355

To:

Sq Ft1,706DeedBook 1701, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1987