Skip to content

73 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block496.20
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$129,600
53%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+1.6%
2024$4,872+6.4%
2023$4,581+1.7%
2022$4,506+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 3661, Page 519

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3054, Page 640

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2871, Page 251

Property Sale

Sale
$124,925
DeedBook 1829, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1988