Skip to content

9 Arrowwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block496.20
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,574
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
40%
Improvement Value:$200,200
60%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+1.6%
2024$6,645+6.4%
2023$6,248+1.7%
2022$6,145+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,574DeedBook 4082, Page 121

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2102, Page 111

Property Sale

Sale
$102,725
DeedBook 1763, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1988