Skip to content

63 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block496.20
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.21

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG SHED
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,616
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,400
38%
Improvement Value:$189,300
62%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+1.5%
2024$6,131+6.3%
2023$5,766+1.6%
2022$5,674+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 4235, Page 750

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3208, Page 638

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 1790, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1988