Skip to content

61 Cape Woods RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block496.20
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.20

Building Details

Building Class16.5
Description2SF-1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,010
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
42%
Improvement Value:$165,800
58%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+1.5%
2024$5,763+6.3%
2023$5,420+1.6%
2022$5,334+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

To:

Sq Ft2,010DeedBook 3891, Page 401

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 2801, Page 81

Property Sale

Sale
$153,138
DeedBook 2113, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1990