Skip to content

11 Cranefly CircleCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2015

Property Information

Block496.21
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
45%
Improvement Value:$156,100
55%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,479+1.5%
2024$5,397+6.6%
2023$5,061+1.7%
2022$4,976+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,980
DeedBook 2047, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1989