Skip to content

19 Cranefly CircleCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block496.21
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,722
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
43%
Improvement Value:$159,000
57%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,630+1.5%
2024$5,549+6.3%
2023$5,219+1.6%
2022$5,136+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 3815, Page 529

Property Sale

Sale
$153,485
DeedBook 2058, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1990