Skip to content

4 Cranefly CircleCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
May 8, 2006

Property Information

Block496.21
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.19

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,705
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
43%
Improvement Value:$158,800
57%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,650+1.5%
2024$5,569+6.3%
2023$5,238+1.6%
2022$5,154+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft1,705DeedBook 3232, Page 524

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2797, Page 420

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2024, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1990